OPSEC – bezpieczeństwo…

OPSEC – bezpieczeństwo informacyjne jest bardzo często rozumiane jako ochrona informacji przed przypadkowym lub świadomym ujawnieniem. Jakie zasady stosować na co dzień? #od0dopentestera
* Nie publikuj zdjęć karty pokładowej w mediach społecznościowych. Na podstawie danych z fotografii można zmienić miejsce w samolocie, podglądnąć dane pasażera a czasem nawet odwołać lot.
* Używasz funkcji autoresponder? Dzięki niej inni (także potencjalni przestępcy) wiedzą, że nie ma Cię teraz w pracy. Może warto przemyśleć dalsze używanie tej opcji?
* Wiesz, że sporo drukarek oprócz tekstu drukuje także żółte, ledwo widoczne kropki? Na ich podstawie można odczytać numer seryjny urządzenia a także datę i godzinę wydruku.
* Istnieją aplikacje, które twierdzą, że na podstawie samego tylko zdjęcia klucza możliwe jest dorobienie jego kopii. W przeszłości w jednym z więzień pomysłowi osadzeni stworzyli taki duplikat na podstawie fotografii z podręcznika i wykorzystali go do ucieczki.
* Wystawiasz drobne przedmioty na platformach ogłoszeniowych? Warto do tego celu wyrobić osobny numer telefonu. Jeśli masz telefon w sieci Orange – możesz także skorzystać z usługi ekstra numer. Taki dodatkowy numer jest prosty do usunięcia. A to przydatne, kiedy sprzedamy już wszystkie przedmioty a potencjalni kontrahenci nadal do nas dzwonią.
* Jeżeli chcesz ocenzurować dokumenty Worda lub pliki PDF – zachowaj szczególną ostrożność. Pakiet Office zawiera tryb recenzji, w którym widać jakie zmiany w dokumencie wykonałeś. W przypadku plików PDF – samo zakrycie wrażliwych danych czarnym prostokątem jest niewystarczające.
* Co robisz z dokumentami z banku, rachunkami lub swoją dokumentacją medyczną, której już nie potrzebujesz? Wyrzucasz je do wspólnego kosza na śmieci? Nie boisz się, że ktoś je zabierze i pozna Twoje tajemnice? Może warto kupić niszczarkę? Ale pamiętaj – istnieją różne urządzenia. Samo pocięcie kartki na pionowe paski zazwyczaj nie wystarczy.
* Umieszczasz na swoim samochodzie naklejki? „Uwaga – w tym samochodzie jedzie dziecko”. Zdajesz sobie sprawę, że na ich podstawie potencjalny przestępca może dowiedzieć się o Tobie paru rzeczy? Ile masz dzieci, gdzie pracujesz, że dom jest chroniony przez psa?
* Nie chcesz podawać swojego adresu w Internecie? Wiesz, że Poczta Polska pozwala na wykupienie Skrytki Pocztowej? Cała korespondencja trafia wtedy w jedno miejsce, a Twój adres dalej pozostaje tajemnicą.
* Obecne telefony komórkowe robią zdjęcia w tak wysokiej rozdzielczości, że można z nich odczytać odciski palców. Przekonał się o tym jeden ze sprzedawców nielegalnych środków odurzających.
* Podróżujesz pociągiem? Nie zostawiaj laptopa „na chwilę” – nawet jeśli idziesz jedynie do toalety. Poza tym unikaj rozmów biznesowych przez telefon. Nigdy nie wiesz, kto może siedzieć obok.

Jeżeli chcesz być wołany do podobnych wpisów – zaplusuj pierwszy komentarz.

PS. Jeśli materiał Ci się spodobał – tutaj link do Wykopu.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #informatyka #nauka #swiat #technologia #zainteresowania #bezpieczenstwo #komputery #programowanie #programista15k