Forest wyjaśnił, dlaczego…

Forest wyjaśnił, dlaczego obecnie sprzedawane karty graficzne mają zauważalnie wyższą awaryjność, w porównaniu do poprzedniej generacji.
Według niego ostatnią porządną serią kart od nvidia były gtxy z serii: 9xx (premiera 2014 rok) np. gtx 970.
Pamiętam jak ludzie kupowali dwu letnie używki w 2016 roku na allegro. Mimo to karty potrafiły pracować bezawaryjnie kolejne dwa – trzy lata. Nawet ich następca, czyli gtxy 10xx (premiera 2016 rok) np. gtx 1070 nie były aż tak awaryjne.
Obecnie:
Producenci używają (tanich) elementów np. tworzą słabe sekcje zasilania (np. w projekcie karty referencyjnej (od amd lub nvidia) sekcja jest zbudowana z 6 faz, natomiast producent np. msi, palit, itp potrafi ją zmniejszyć do 4 faz (to samo robią elementami filtrującymi napięcie), co spowoduje mniejsze koszty produkcji) dlatego są na styk (posiadają bardzo mały zapas mocy), gdy któryś z tych elementów straci swoje właściwości, lub się uszkodzi to powstanie zwarcie, które spowoduje uszkodzenie rdzenia gpu lub pamięci. (nie stosują dodatkowych zabezpieczeń, które mogły by uchronić pozostały elementy od uszkodzenia po powstaniu zwarcia) W niektórych przypadkach zostanie zwęglony laminat pcb.
Oraz rdzenie Gpu są delikatniejsze, oraz nie zdziwię się jeśli są tak zaprojektowane, żeby ulec awarii po minięciu okresu gwarancyjnego: https://www.youtube.com/post/Ugyqd7584g429yt_omd4AaABCQ

Uwielbiam GTX 1080Ti na 10 kart w 7 padnięte GPU zarąbiste czasy mamy a mówię od początku roku że się zaczęły strasznie sypać
Forest w innym filmie przyznał, że te z gtxów np. 970 w porównaniu do obecnie produkowanych były pancerne, tak łatwo nie ulegały uszkodzeniu.
Napisał bym o chłodzeniach karty, które są projektowane w ten sam sposób: na styk, żeby elementy na karcie pracowały w wyższej temperaturze, która dodatkowo skraca ich żywotność.
Producenci potrafią wyprodukować trwałe procesory, płyty główne (podczas premiery płyt na chipsecie b550, tłumaczyli się, że zauważalne wyższa ich cena wynika z zastosowania lepszych elementów układu zasilania, bo jednak te sprzedawane na chipsecie b450 to był szajs, w porównaniu do b550), dyski hdd oraz ssd, a kart graficznych już nie potrafią?

Według mnie, śmiechu warte te nowe karty. Specjalnie planują, żeby się coś psuło po gwarancji oszuści. Tak jest że wszystkim a później trzeba wywalić i kupić nowe. Gdzie tu ekologia. Już nie protestują przeciw generowaniu przez firmy kolejnych elektro śmieci, obliczonych na krótki czas bezawaryjnego działania. Ludzie się na to jeszcze zgadzają. Dajesz 2-4tys za coś co się psuje xD Te karty powinny działać minimum 10 lat i taka mieć gwarancje, tak jak sprzęty rtv agd, które mają 10 lat i dalej działają np. lodówki, pralki, itp.
Jeśli się mylę, to proszę poprawcie mnie.

Podsumowując: są zaprojektowane na określony czas bezawaryjnego działania, przy zachowaniu niższej jakość wykonania, co się przekłada na jeszcze tańszy koszt produkcji dla producenta. Niestety ceny na półkach sklepowych nie są już tak niskie.
Na początku września ma być zapowiedz / premiera nowych rtxów z serii 30xx np. rtx 3060 rtx 3070, które według plotek mają pobierać zauważanie większe ilości prądu, co się przełoży na generowanie zdecydowanie większej ilości ciepła. Ciekawe jak w tym przypadku producenci sobie poradzą. Oby znowu nie zaprojektowali układów zasilania, rdzeni gpu, chłodzeń na styk. Oraz używali przy produkcji tańszych mniej wytrzymałych elementów. Bo cenowo celują w zachodniego konsumenta, inaczej pisząc drogo to już było, pora na następny poziom:
https://www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-3090-zdjecie-plytki-pcb-topowej-karty-ampere
https://www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-3000-szczegoly-o-wydajnosci-i-cenach-kart
https://www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-3080-z-10-gb-vram-i-taktowaniem-2100-mhz
https://www.purepc.pl/plotka-geforce-rtx-3090-moze-kosztowac-nawet-2000-dolarow
#komputery #pcmasterrace #nvidia #kartygraficzne #niepopularnaopinia