„Call Of Duty:…

„Call Of Duty: Anachronistic” czyli broń która w CoD: Black Ops występuje a nie powinna

Witam wszystkich serdecznie, dziś znów taki trochę wpis specjalny, gdyż pochylę się nad Call Of Duty: Black Ops i najbarwniejszymi przykładami zaginania czasu przez tą konkretną odsłonę serii. Jak tak się chwilę zastanowić, to każdy mój kolejny wpis to wpis „specjalny”, więc może jednak ten nie jest aż taki specjalny. No mniejsza o to, gdyż jak wszyscy wiemy (albo przynajmniej Ci, którzy się w temacie orientują) niegdyś Call Of Duty niespecjalnie liczyło się z jakimkolwiek realizmem w kwestii odwzorowania broni i wyposażenia. W Black Ops nie jest inaczej, jednakże z uwagi na ramy czasowe zastosowane w tej części serii, problematyczna stała się inna kwestia.
Mianowicie, chodzi o…

Anachronizmy

Oh boy, to słowo powinno być podtytułem tej części. Nie zrozumcie mnie źle, Black Ops jest całkiem przyjemną grą, dobrze ją wspominam, chociaż miejscami jest bardziej kosmiczna niż Infinite Warfare. Nie przedłużając, zapraszam na rollercoaster pod tytułem „Treyarch do reszty pojebało”.

Wydarzenia z gry obejmują lata 1961 – 1968 (i jedna misja w roku 1945), ale twórcy mają to kompletnie w dupie wrzucając niemal każdą broń jak leci, robiąc to z gracją i subtelnością porównywalną do tej, z jaką wypowiada się Krzysztof Kononowicz.

Najjaskrawszym przykładem będzie chyba francuski FAMAS. „Trąbka” w wersji F1 światło dzienne ujrzała w roku 1977.

View post on imgur.com


W Black Ops mamy okazję postrzelać z niej w roku 1968, 9 lat przed właściwym jej opracowaniem. I ktoś napisze młe młe młe animal, przestań pierdolić, to przecież są superduper siły specjalne, mogły mieć dostęp do prototypów czy coś! 9 lat wcześniej? Naciągana teoria mój drogi wyimaginowany internauto, ale okej, może nawet bym się z Tobą zgodził gdyby nie jeden malutki, maluteńki, niemal nic nie znaczący szczegół. Otóż FAMAS w grze został wymodelowany na bazie… FAMAS Valorisé z początku lat 2000.

View post on imgur.com


Żeby było weselej, zamiast fabrycznych przyrządów celowniczych używamy współczesnych Troy Battle Sights które zamontowane są na… No własnie na czym?

View post on imgur.com


Powinna znajdować się tam szyna ris (która na broni zacznie pojawiać się 27 lat później) ale się tam nie znajduje. Mamy tam po prostu nic, jakieś takie dziwne szynopodobne coś. Widocznie przyrządy celownicze przymocowane są na magnes albo siłę woli.

View post on imgur.com


To nie wszystko. Dobijmy leżącego, bo musicie jeszcze wiedzieć, że przyrządy celownicze zamontowane są odwrotnie, „tyłem do przodu”.

View post on imgur.com

Nieco mniej (ale tylko nieco) jaskrawym przykładem jest MP5K.

View post on imgur.com


Zobaczyć możemy je już w drugiej misji, która rozgrywa się w roku 1963. I o ile użycie pierwszego „dużego” MP5 (nazywanego wtedy HK54, pierwsze prototypy opracowano w 1964 roku) można próbować tłumaczyć tak samo, jak użycie FAMASa (czyli prototyp dla superturboultra sił specjalnych), tak w przypadku wersji „Kurz” to po prostu nie zadziała.

View post on imgur.com


Pierwszy prototyp w konfiguracji takiej jaką widzimy w grze (numer seryjny „0001”) opracowano dopiero w 1976 roku.

View post on imgur.com


Spokojnie, to jeszcze nie wszystko. W wspomnianej drugiej misji, MP5K występuje w konfiguracji z celownikiem kolimatorowym. Naturalnie, Izraelski Elbit Falcon również jest anachronistyczny, gdyż produkowany był dopiero w latach osiemdziesiątych.

View post on imgur.com

Jeżeli w BO graliście, to zapewne pamiętacie to dziwne, zielone strzelające pudełko, któro w grze nazywa się G11 i występuje w levelu „Numbers”. Na pierwszy rzut oka kompletnie nie przypomina to broni ale to jest broń i taki cudak faktyczne istniał, choć… Nie do końca. No i naturalnie jest anachronistyczny.

View post on imgur.com


HK G11 to eksperymentalny karabin opracowywany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku, a pierwszy działający prototyp stworzono dopiero w roku 1976, więc w BO występuje 8 lat za wcześnie („Numbers” rozgrywa się 1968 roku). Błędy? W kampanii fabularnej domyślne przyrządy celownicze to… Troy Battle Sights, te same co w FAMASie.

View post on imgur.com


Co więcej, zamontowane są na jakiejś szynie montażowej, która nigdy na żadnym prototypie G11 nie była montowana. Każda wersja testowa na stałe zamontowany miała celownik optyczny i nigdy nie posiadała żadnych mechanicznych przyrządów celowniczych.
W multiplayerze możemy na broni zamontować „low power scope”, który wzorowany jest na tym montowanym w prototypach G11K2 (rozwojowa wersja G11 z lat osiemdziesiątych, model w grze bazuje na modelu z 1989 roku).

View post on imgur.com


Co interesujące „giejedenaście” w grze nie wyrzuca łusek i to akurat przedstawione jest prawidłowo, gdyż G11 zasilany był bezłuskową amunicją 4.73x33mm.

View post on imgur.com


„Kraut Space Magic” to naprawdę cholernie ciekawy temat i jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się o tym cudaku więcej, to odsyłam do filmu Forgotten Weapons, Ian „Gun Jesus” McCollum bardzo ładnie tłumaczy historię i działanie tego… Czegoś.

Brytyjski L85A1 to prawdopodobnie jedna z najgorszych broni w historii, (nie tak szybko) zastąpiona przez dosyć mocno usprawnione L85A2, a w okolicach 2025 ma zostać całkowicie zastąpiona przez L85A3 (z czego nikt za bardzo się nie cieszy).

View post on imgur.com


Nie będę wymieniać wszystkich problemów A1, bo gdybym chciał, to tekst zrobiłby się dwukrotnie dłuższy. Jednakże, aby nieco zobrazować wam jakim padłem L85A1 było, to za przykład podam wam odpadające łoże czy samoczynnie wypadające magazynki. Co ciekawe, L85A2 (gruntownie zmodyfikowane przez HK) wyeliminowało większość problemów A1 i ostatecznie okazało się całkiem niezłym karabinem, ale fatalna reputacja zyskana przez poprzednika pozostała z L85 już na zawsze.
Cały ten wstęp nie miał większego znaczenia, bo żadna wersja L85 w Black Ops nie występuje. Za to pojawia się jego eksperymentalny poprzednik, Enfield XL60.

View post on imgur.com


Ej, i wiecie co? Zgadza się, jest anachronistyczny, gdyż XL60 (znany też jako L64) pokazany światu został w roku 1976. Skoro już sięgnięto po tak egzotyczną broń, to dlaczego nie użyto równie egzotycznego Enfielda EM-2? Również Brytyjski, również w układzie bullpup (układ bezkolbowy, tak jak FAMAS), ale do uzbrojenia przyjęty w roku 1951 (choć produkcji nigdy nie zaczęto).

View post on imgur.com


I ponownie, w BO mamy (odwrotnie) założone składane przyrządy celownicze od Troy, choć co ciekawe na właściwą dla L64/L85 szynę montażową (podobną, ale nieco inną niż ris). W multi możemy założyć dedykowany do broni z tej rodziny celownik SUSAT, żebyśmy mogli choć trochę poudawać, że Black Ops poprawnie próbuje odzworować jakąś broń.

View post on imgur.com

Ostatnim przykładem będzie legendarny AKS-74U, który w grze pojawia się niemal od samego początku, o ile pamiętam to po raz pierwszy w drugiej misji, czyli w roku 1963.

View post on imgur.com


Jak się pewnie domyślacie, w grze występuje zbyt wcześnie, konkretnie to o jakieś 16 lat. Co więcej, AKS-74U to przecież „kompaktowa” wersja AK-74, którego produkcja zaczęła się w roku 1974.

View post on imgur.com


Czyli w Black Ops możemy używać kompaktowej odmiany broni, do której
opracowania posłużyła broń, która w świecie gry powstanie za 11 lat.
Anachronistyczna incepcja.

Naturalnie dla serii, AKSU nie jest odwzorowany zbyt porządnie. Mamy tu brak kolby (chociaż to już trochę czepialstwo, w palnej wersji też da się ją zdemontować), stalowe magazynki na amunicję 5,45×39, która w świecie gry powinna powstać 10 lat później (tu pewny nie jestem, ale wydaje mi się, że początkowo nie produkowano stalowych magazynków na tą amunicję, wytwarzano magazynki bakielitowe a później plastikowe) i przedziwną górną część łoża.

View post on imgur.com


Aa, no i teoria o tym, że Black Ops tak naprawdę udaje film wojenny a nie faktyczną wojnę nabiera sensu, bo magazynek AKSU jest pusty.

View post on imgur.com


Żartowałem, nie ma takiej teorii, zmyśliłem to.

To zaledwie pięć przykładów a broni w Black Ops jest znacznie więcej i przynajmniej połowa z nich występuje w grze zbyt wcześnie. Przykładów jest tak wiele, że dałoby się zrobić z tego kolejną serię i cóż, może nawet tak bym zrobił, ale jakoś zbyt dużo się tych serii robi, a czasu mam coraz mniej. Nie że umieram czy coś, po prostu mam teraz mało czasu.
Tak czy inaczej, jeżeli wytrwałeś do tego momentu drogi czytelniku, to bardzo mocno dziękuję za przeczytanie i zapraszam… Kiedyś, jak znajdę trochę czasu i chęci żeby znowu coś napisać. Mam nadzieję, że stanie się to za dwa tygodnie, no ale nie obiecuję.
Życzę wszystkim miłego weekendu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tag do obserwowania wpisów o błędach:
#bledywgrach

Poprzednie wpisy, których nie ma na powyższym tagu:
– część 1: https://www.wykop.pl/wpis/49741999
– część 2: https://www.wykop.pl/wpis/49786271
– część 3 :https://www.wykop.pl/wpis/49883897
– część 4: https://www.wykop.pl/wpis/50027017

#20gierwykopka #gry #bron #gruparatowaniapoziomu #ps4 #xboxone #komputery #technologia #konsole #callofduty